Laboratórne hodnoty z technických listov na jednom mieste. Kliknutím na stĺpec oleje zoradíte, zaškrtnutím vyberiete až štyri na porovnanie, aj z rôznych tried.
Údaje zostavené z technických listov výrobcov, 4. 11. 2026
40olejov v triede
9,3–12,5viskozita 100 °C, mm²/s
≤ 6200CCS pri −35 °C, mPa·s
≥ 2,9HTHS, mPa·s
Zobrazené 40 z 40
Výber
Castrol EDGE 0W-30 (C2/C3)CastrolACEA C2C3API SPSchválenia: BMW LL-04, LL-19 FE; MB 226.5, 229.31, 229.51; Opel OV 040 1547-G30/D30; Renault RN0700/RN0710Technický list ↗
68
12,3
182
neuvádza
5954
−45
201i
0,843
neuvádza
0,8
Castrol EDGE 0W-30 LLCastrolACEA C3API CFSchválenia: BMW LL-04; MB 229.31, 229.51; Porsche C30; VW 504 00, 507 00; odporúčania: BMW LL-01/LL-01 FE, Chrysler MS-6395, Fiat 9.55535-CR1, MB 229.3/229.5/229.52, VW 502 00/505 00, Volvo VCC95200356/VCC95200377Technický list ↗
MOTUL 8100 Eco-clean 0W-30MotulACEA C2API SP-RCILSAC GF-6ASchválenia: BMW LL-12 FE; Ford WSS-M2C950-A; MB 229.61, 227.61; Chrysler MS 13340, MS 90047; Fiat 9.55535-DS1, GS1; odporúčania: Honda, Subaru, Suzuki, ToyotaTechnický list ↗
FUCHS TITAN Supersyn FE 0W-30iFuchsACEA A5/B5API SLSchválenia: Volvo VCC 95200377; odporúčanie: Renault RN 0700Technický list ↗
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
neuvádza
Castrol EDGE 0W-30 (C2/C3)CastrolACEA C2C3API SPSchválenia: BMW LL-04, LL-19 FE; MB 226.5, 229.31, 229.51; Opel OV 040 1547-G30/D30; Renault RN0700/RN0710Technický list ↗
V40 · mm²/s
68
V100 · mm²/s
12,3
VI
182
TBN · mg KOH/g
—
CCS · mPa·s
5954
Tuhnutie · °C
−45
Vzplanutie · °C
201
Hustota · g/cm³
0,843
HTHS · mPa·s
—
Popol · %
0,8
Castrol EDGE 0W-30 LLCastrolACEA C3API CFSchválenia: BMW LL-04; MB 229.31, 229.51; Porsche C30; VW 504 00, 507 00; odporúčania: BMW LL-01/LL-01 FE, Chrysler MS-6395, Fiat 9.55535-CR1, MB 229.3/229.5/229.52, VW 502 00/505 00, Volvo VCC95200356/VCC95200377Technický list ↗
MOTUL 8100 Eco-clean 0W-30MotulACEA C2API SP-RCILSAC GF-6ASchválenia: BMW LL-12 FE; Ford WSS-M2C950-A; MB 229.61, 227.61; Chrysler MS 13340, MS 90047; Fiat 9.55535-DS1, GS1; odporúčania: Honda, Subaru, Suzuki, ToyotaTechnický list ↗
FUCHS TITAN Supersyn FE 0W-30iFuchsACEA A5/B5API SLSchválenia: Volvo VCC 95200377; odporúčanie: Renault RN 0700Technický list ↗
V40 · mm²/s
—
V100 · mm²/s
—
VI
—
TBN · mg KOH/g
—
CCS · mPa·s
—
Tuhnutie · °C
—
Vzplanutie · °C
—
Hustota · g/cm³
—
HTHS · mPa·s
—
Popol · %
—
Vysvetlivky
Čo znamenajú parametre
Viskozita 40 °C a 100 °C
Kinematická viskozita v mm²/s. Hodnota pri 100 °C určuje letnú triedu: 30 je od 9,3, 40 od 12,5 a 50 od 16,3 mm²/s.
Viskozitný index
Ako málo sa viskozita mení s teplotou. Vyšší index znamená stabilnejší olej.
TBN
Celkové alkalické číslo v mg KOH/g. Rezerva na neutralizáciu kyselín, vyššie pomáha pri dlhých intervaloch. Oleje C3 majú TBN nižšie zámerne, kvôli filtru DPF.
CCS
Zdanlivá viskozita pri studenom štarte v mPa·s. Limit pre 0W je 6200 pri −35 °C, pre 5W 6600 pri −30 °C a pre 10W 7000 pri −25 °C. Nižšie znamená ľahší štart.
Bod tuhnutia
Najnižšia teplota, pri ktorej olej ešte tečie. Nižšie je lepšie.
Bod vzplanutia (COC)
Teplota, pri ktorej sa výpary zapália, meraná v otvorenom tégliku. Vyššia zvyčajne znamená menšiu odparivosť.
Hustota
V g/cm³, výrobcovia ju väčšinou uvádzajú pri 15 °C. Slúži na kontrolu, nie na hodnotenie.
HTHS
Viskozita pri 150 °C a vysokom šmyku v mPa·s. Ukazuje ochranu ložísk pri záťaži. ACEA A3/B4 a C3 vyžadujú aspoň 3,5.
Sulfátový popol
Podiel popola v % hmotnosti. Pri motoroch s filtrom DPF je dôležité nízke číslo, C3 pripúšťa najviac 0,8 %.
Odparivosť Noack
Koľko percent oleja sa odparí pri 250 °C za hodinu. Nižšie znamená menšiu spotrebu oleja.
Zaujímavosť
Rovnaký olej, iný názov
Tieto oleje majú úplne zhodné laboratórne hodnoty. S veľkou pravdepodobnosťou ide o ten istý olej predávaný pod viacerými menami.
LIQUI MOLY Top Tec 4210 0W-30megol Motor Oil Compatible 0W-30 FE Plus (Meguin)
Zhodná viskozita, index, CCS, tuhnutie, vzplanutie aj hustota.
Porovnanie olejov
▲ lepšia hodnota pre daný parameter. Viskozitu, hustotu a popol nehodnotíme, správna hodnota závisí od motora.